Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

BeijingStolica Chin Pekin stanowi dziś najważniejszy ośrodek przemysłowy, oświatowy i kulturowy w kraju, a nawet tamtej części azjatyckiego kontynentu. Miasto jest mieszanką stylów architektonicznych. W dzisiejszych czasach powstaje wiele budynków nowoczesnych, które kolidują z starodawną carską zabudową. W Pekinie spotkamy się z budynkami licznie pochodzącymi z lat 50 i 60-tych. Wyróżnia je pewnego rodzaju kanciastość, prostota i ubogość. Budynki, które zapadną nam w pamięć to między innymi „Zakazane miasto”, Katedra Xishiku czy Pagoda Wansong.

Plan zwiedzania

Wielu turystów odwiedza przede wszystkim Plac Tiananmen (nazywany Placem Niebiańskiego Spokoju). Znajduje się on w centrum Pekinu, przed Zakazanym Miastem. Na placu zlokalizowane są takie zabytki jak na przykład : pomnik Bohaterów Ludu, mauzoleum Mao Zedonga, Wielka Hala Ludowa oraz Chińskie Muzeum Narodowe. Ten największy publiczny plac świata powstał w 1417 roku, za cesarza Yongle. Tiananmen zasłynął jednak z wielu krwawych starć politycznych, które odbywały się w stolicy Chin. W 1989 dochodziło tam do strajków studentów, którzy żądali przeprowadzenia reform, mających obalić komunistyczne rządy w kraju. Po wielu nieudanych próbach zaprzestania protestów Komunistyczna Partia Chin zdecydowała się załatwić sprawę z pomocą oddziałów wojskowych. W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku wojska wyposażone w czołgi rozpędziło uczestników strajku, większość protestujących zginęła tamtego dnia. W Polsce w tym samym czasie miały miejsce pierwsze wolne wyborym w których przodowała Solidarność z Lechem Wałęsą na czele. W dzisiejszych czasach na placu odbywa się corocznie święto 1 maja, 1 października natomiast organizowane są liczne parady wojskowe.

Lecimy na podbój Chin

Bilety lotnicze do Chin z warszawskich lotnisk kosztują na chwilę obecną 2070 złotych (KLM i Air France), 2125 złotych (Turkish Airlines), 2140 złotych (Qatar Airways). Ceny te obowiązują w pierwszej połowie grudnia, bilety w obie strony, z jedną bądź dwoma przesiadkami, co nie czyni podróży zbyt krótkiej i komfortowej. W Poznaniu ceny są dosyć podobne na przykład Lufthansa zabierze nas do Chin za ponad 2600 złotych, natomiast SAS i LOT również nie przekroczą trzech tysięcy. Ogólnie wszystkie polskie porty lotnicze oferują nam podobne ceny na trasie Polska-Chiny.

BeijingKapsuła czy normalny pokój?

Jeśli interesuje nas tani nocleg w stolicy Chin to powinniśmy skorzystać między innymi z usług Beijing Hyde Courtyard (nocleg od 32 złotych), Spring Time Hostel (od 55 złotych), Hotel Pekin (od 100 złotych). Możemy skorzystać także z usług hotelu kapsułowego, gdzie „pokój” ma wielkość 1m x 2m i stanowi tylko łóżko, z okienkiem, mini telewizorkiem i półką i zasłonką zamiast drzwi. Warto jednak pokusić się o odrobinę luksusu, bowiem nawet te hotele są w miarę tanie jeśli porównać je z ceną jaką proponuje cały zachodni świat. Pokój w obiekcie o standardzie czterech gwiazdek dostaniemy już od 166 złotych(Beijing Springs Valley Hotel).

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Wypowiedz się!