Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Frakfurt linie lotniczeFrankfurt, podobnie jak Warszawa dotkliwie odczuł działania wojenne. W 1944 roku na skutek alianckich bombardowań misato zostało ogołocone ze wszystkich walorów archotektonicznych. Stopień zniszczenia terenów metropolii wyniósł 70%, a Stare Miasto w zasadzie przestało istnieć. Po wojnie zdecydowano się odbudować jedynie niewielką częśc miasta w oparciu o jego pierwotny wizerunek.

Mieszkańcy byli zmuszeni stworzyć nową jakość architektury, wprowadzić innowacyjne koncepcje dla rozwiniętego, nowoczesnego, tętniącego życiem organizmu. Swego czasu zakiełkowała nawet koncepcja zgodne z którą w tym miejscu miała znajdować się stolica Niemiec.

Centrum można łatwo dostrzec z okien samolotu, a także zbliżając się do niego drogą lądową. Zwarta zabudowa szybuje ku niebu. Frankfurt jest jednym z najwyższych europejskich miast. Gęsto rozsiane centra handlowe, restauracje, kawiarnie, wielki biznes, a wszystko w cieniu szklanych wież.

Metropolia leży po obu stronach rzeki Men, u stóp gór Taunus. Dzięki centralnemu położeniu jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Port Lotniczy we Frankfurcie jest drugim pod względem liczby pasażerów w Europie oferującym tradycyjne i tanie linie lotnicze.

Spacerując po ulicach miasta odnosimy wrażenie, że konstrukcja pozostałości przeszłości została bardzo zgrabnie wpleciona w nowoczesną tkankę urbanistyczną. Na Starym Mieście, gdzie mimo wojennej “kasacji” poprzednich zabudowań zdecydowano się na odbudowę, stare świetnie koresponduje z nowym, nie tworzy kontrastów. Szczególnie godny polecenia jest Stary Rynek i stojący obok niego ratusz, którego mury podpierają giganci. W pobliżu znajduje się Kamienny Dom (Steinernes Haus), który jest powojenną rekonstrukcją jednego z nielicznych w obrębie Starego Miasta budowli z kamienia. Obecnie pełni funkcję galerii sztuki.

Do najcenniejszych obiektów znajdujących się na Starówce należy bez wątpienia Kościół św. Bartłomieja. Został zbudowany z czerwonego piaskowca i jest jednym z najlepszych i najbardziej okazałych przykładów gotyku niemieckiego. Turyści z 95. metrowej wieży kościoła mogą podziwiać rozległą panoramę Frankfurtu. W środku powstało muzeum (Dommuseum). W jego zbiorach znajdują się liczne kosztowności, szaty liturgiczne, a także owoce niedawnych prac archeologicznych. Przy okazji wykopalisk odnaleziono artytyczne twory z królewskich grobowców dynastii Merowingów.

O ile Mickiewicz, Słowacki i Krasiński są u nas podziwiani i szanowani, o tyle Goethe jest dla Niemców obiektem kultu. Jego dom i muzeum znajduje się przy frankfurckiej ulicy Grosser Hirschgraben 23. Doszczętnie spalony podczas wojny został odrestaurowany z dbałością o najdrobniejszy szczegół.

Czas we Frankfurcie szybko mija, warto poznać jego nocne wydanie. Biznesowa stolica Niemiec stanowi przeciwwagę dla kulturalnego Berlina. Oferta nocnych klubów, dyskotek i całodobowych barów jest zaskakująco bogata.

Frankfurt nas zaprasza – skorzystajmy z jego serdeczności.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Wypowiedz się!