Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Na kuli ziemskiej znajduje się wiele obszarów, które mimo swoich olbrzymich rozmiarów nie nadają się do zamieszkania, ani nie odbywa się na ich terenie wydobycie dóbr naturalnych. Do jednego z nich należy Ziemia Królowej Maud. Zajmuje obszar ponad 2.500.000 kilometrów kwadratowych, czyli jednego miliona mil. Obszar został oficjalnie uznany za terytorium zależne Norwegii. Rozciąga się pomiędzy 20 stopniem długości zachodniej, graniczy z Brytyjskim Terytorium Antarktycznym i na południku z Australijskim Terytorium Antarktycznym. Północne oraz południowe granice nie zostały oficjalnie wytycznone, ale powszechnie przyjmuje się, że zajmują obszar od bieguna południowego do 60 stopnia szerokości południowej.

Ziemia Królowej Maud

Większość ziemi jest skuta lodami Antarktydy. Nazwa lądu wiąże się z Królową Maud żyjącą w latach 1869-1938 i wraz z Ziemią Króla Haakona VII oraz Wyspą Piotra I wchodzi w skład Antarktycznego terytorium Norwegii. Administrację sprawuje Norweskie Ministerstwo Sprawiedliwości w Oslo. Szczegóły są regulowane przez Ustawę Antarktyczną, która reguluje stosunki międzynarodowe między państwami w odniesieniu do Antarktydy – jedynym kontynentem na Ziemi bez rdzennej populacji ludzkiej. Traktat wszedł w życie w roku 1961 i został ostatecznie podpisany przez 47 krajów. Uchylił zakaz badań naukowych ale ustanowił zakaz jakichkolwiek działań zbrojnych na terenie kontynentu.

Eksploracja sięga roku 1930, kiedy norweski badacz Hjalmar Riiser-Larsen jako pierwszy postawił tutaj stopę. Od 1938 roku tę część Antarktydy traktuje się jako przynależną Norwegii. Od 1939 do 1945 roku Niemcy przejęli terytorium i nazwali Nową Szwabią. Ponownie status strefy zdemilitaryzowanej uzyskano w 1961 roku na mocy wspomnianego traktatu. Sektory na które składa się Ziemia Krolowej Maud to od zachodu: Kronprinsesse Märtha Kyst, Prinsesse Astrid Kyst, Prinsesse Ragnhild Kyst, Prins Harald Kyst i Kronprins Olav Kyst, Kronprinsesse Märtha Kyst, Prinsesse Astrid Kyst, Prinsesse Ragnhild Kyst, Prins Harald Kyst i Kronprins Olav Kyst. Mimo,iż brak stałych mieszkańców w ponad 20 stacjach badawczych toczy się życie, a linie lotnicze docierają na główne lotnisko przeznaczone do lotów międzykontynentalnych – Troll Airfield.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , , ,

Wypowiedz się!