Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

AlitaliaJedną z najpopularniejszych i najstarszych europejskich rejsowych linii lotniczych jest powstała w 1946 r. włoska Alitalia, mająca swoją siedzibę w Rzymie.

Pierwszy lot Alitalia odbyła z Turynu do Katanii, a następnie do Rzymu w maju 1947 r. Międzynarodowy rejs linie odbyły tego samego roku z Rzymu do Oslo, a rok później pierwszy międzykontynentalny z Mediolanu do USA. Dzisiaj w bogatej siatce połączeń linii lotniczych Alitalia są prawie wszystkie państwa świata, a wśród nich miasta Europy, Azji, obu Ameryk i Afryki. Znajdują się w niej również polskie lotniska. Swoje huby mają w Krakowie i Warszawie, skąd kursuje przede wszystkim do Rzymu Fiumicino. Stąd Polscy podróżni mogą wyruszyć dalej, np. do Buenos Aires, Sao Paulo lub Tokio. Ci, którzy planują z Rzymu lot do Nowego Jorku, Miami, Los Angeles, czy Bostonu mogą sobie zrobić przystanek na nocleg połączony ze zwiedzeniem stolicy Włoch. Linie lotnicze Alitalia zajmują się również obsługą lotów czarterowych i kurierskich.

Nazwa linii Alitalia jest połączeniem włoskiego słowa – Ali – oznaczającego skrzydła oraz Italia, wskazującego na kraj. Flota przewoźnika składa się z Airbusów, Boeingów, McDonell Douglasów, Embraerów oraz CRJ-900 i Avro RJ70.

Przewoźnik ten wchodzi w skład sojuszu lotniczego Sky Team, którego jest te jednym z założycieli. Podróżnym proponuje dość atrakcyjny program zniżek biletów lotniczych Alitalia o nazwie MilleMiglia. Obowiązuje on w ramach łączonych przelotów jak i w ramach linii wchodzących w skład sojuszu. Przystępując do programu podróżni oprócz włoskich linii mogą dzięki MilleMiglia korzystać ze zniżek u reszty partnerów sojuszu SkyTeam. Linie lotnicze Alitalia dla dzieci do 12 roku życia przewidują zniżki.

Podróżującym na długich dystansach przewoźnik oferuje dość bogaty catering oraz umilających podróż szeroki serwis usług rozrywkowych. Dzięki technologii satelitarnej mogą oni w samolotach Alitalii korzystać z telefonów, telewizji i mają dostęp do różnorodnej muzyki. W maszynach Boeing 767 skórzane fotele rozkładają się tworząc wygodne łóżko. Z kolei klasa biznes w Airbusach 320 i 321 ma pięć zamiast sześciu rzędów. Pasażerowie klasy ekonomicznej mają każdy fotel wyposażony w monitor LCD.

Obecne linie lotnicze Alitalia są sprywatyzowaną w styczniu 2009 roku spółką, a wszystko przez upadek narodowego przewoźnika, którego dopadł krach finansowy. Mniej więcej w tym samym czasie przestał też istnieć konkurent Alitalii, linie lotnicze AirOne, które włączone zostały w skład nowego, prywatnego przewoźnika Alitalia.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , , , , , , , ,

Wypowiedz się!