Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Szwajcaria nie bez powodu zwana jest krainą Alp, góry stanowią w tym kraju ponad 0 procent powierzchni. Północna część kraju, podobnie jak sąsiednie regiony wschodniej Francji i południowo-zachodnich Niemiec w znacznej części zajmują obszary górskie, leśne oraz miejskie i przemysłowe.

Szwajcaria

Alpy

W górskim regionie Szwajcarii (południowa część kraju) znajduje się 48 czterotysięczników pomiędzy którymi na turystów czeka ponad 200 ośrodków sportów zimowych. Potężny łańcuch Alp podzielony jest prostą linią dolin Rodanu i Renu. Natomiast na północy kraju wytwarza się słynne sery, czekoladki, zegarki oraz biżuterię. Zurych słynie jak centrum finansowe oraz z przemysłu elektrycznego i maszynowego, natomiast Bazylea znana jest z farmaceutyków

Sporty zimowe

Szwajcaria zapewnia idealne warunki miłośnikom sportów zimowych i oddaje do ich dyspozycji imponującą liczbę 7300 kilometrów tras zjazdowych w całym kraju przez 6 miesięcy w roku. Łańcuch górski zawiera tak malownicze szczyty jak Eiger mający 3970 m n.p.m. oraz Jungfrau o wysokości 4158 m n.p.m. Śnieżną pokrywę zapewniają liczne lodowce na czele z największym Aletsch, który ma 23,6 kilometrów długości.

Zermatt

Turyści, którzy każdego roku tłumnie odwiedzają Szwajcarię sprawiają, że niewielkie miejscowości jak na przykład Zermatt zmieniają się w gwarne ośrodki. Główny szczyt tej miejscowości to Klein Matterhorn osiągający 3900 m n.p.m., gdzie może nas zabrać kolejka górska w niecałe 40 minut. A naprawdę warto wybrać się na szczyt, bowiem znajduje się tam grota lodowa pełna lodowych, podświetlanych figurek. Korzystanie z karnetu w Zermatt wiąże się z kosztem około tysiąca złotych i ważny jest przez 6 dni, można wtedy wybrać najdłuższą bo 17 kilometrową trasę zjazdową. Zermatt podobnie jak wiele szwajcarskicj alpejskich miasteczek jest zamknięte dla ruchu samochodowego, do użytku gości przygotowano bryczki oraz mini wagony pociągowe. Do najbardziej znanych ośrodków sportów zimowych należą m.in. Zermatt, Crans Montana, Saas Fee, czyDavos, gdzie każdego roku przyjeżdża mnóstwo turystów, lubiących białe szaleństwo jak i tych szukających miejsca na rodzinne wczasy.

Wallis

Najsłynniejszy duży Matterhornem położony jest w kantonie Wallis, czyli na południu kraju wzdłuż doliny Rodanu. Krajobraz tworzą tam specyficzne drewniane domy i największe lodowce. Intrygujący jest również tunel, który łączy port lotniczy w Zurychu z Wallis i ma długość 35 kilometrów. Będąc w Szwajcarii nie można zapomnieć o Czterech Dolinach, gdzie dla amatorów białego sportów zimowych przyciąga 412 kilometrów tras oraz szczyt Mont Fort o wysokości 3330 m n.p.m. Dla rodzin z dziećmi idealnym miejscem jest Nendaz, miasteczko położone nieco ponad doliną Rodanu posiada wiele ośrodków i hoteli rodzinnych.

Szwajcaria nie należy do tanich państw, jednak górujący nad krajem krajobraz, gwarantowane warunki do uprawiania zimowych sportów, oraz gościnność tubylców z pewnością wynagrodzą wszystkie poniesione koszty i sprawią, że każdy chce tam wrócić.

Więcej informacji na www.MojaSzwajcaria.pl

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , , , ,

Wypowiedz się!