Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Stan MagnoliiStan Missisipi leży w południowej części USA, tuż nad Zatoką Meksykańską. Jego bezpośrednimi sąsiadami są stany Luizjana i Arkansas, a na północy Tennessee. Na wschodzie graniczy z Alabamą. Na ponad 125 tys. km² żyje blisko 3 miliony obywateli, z czego 1/3 jest ludnością murzyńską. Na terenie stanu dominują niziny, a największa rzeka nosi tę samą nazwę jak terutorium.W języku polskim prawidłowa postać nazwy stanu i rzeki to Missisipi; jest to przykład egzonimu. W języku angielskim i wielu innych językach świata prawidłowa pisownia to Mississippi (dwa razy podwójne “s”, podwójne “p”).

Administracyjnym sercem stanu jest prawie ćwierćmilionowa aglomeracja Jackson, a głównym portem liczące niecałe 100 tys. ludzi Gulfport.

Historia nowożytna sięga roku 1540 kiedy na te ziemie przybyli Hiszpanie. Ekspedycja Hernando de Soto był pionierem w tej dziedzinie. Począwszy od XVII wieku zaczęło się pojawiać coraz więcej imigrantów z Francji.W 1682 rok de La Salle objął w imieniu Ludwika XV dolinę rzeki Missisipi, część leżącą na terenach obecnej Luizjany. Osiemdziesiąt lat później obszar przejęli Brytyjczycy, by w 1783 roku zrzec się go na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Na ziemiach Missisipi działały okryte złą sławą grupki Ku Klux Klanu.

Stan jest najbiednieszym i najsłabiej zurbanizowanym spośród wszystkich – na jednego mieszkańca przypada najniższy dochód.

Gospodarka opiera się głównie na uprawie bawełny, kukurydzi ryżu, czego nie robi się na masową skalę, tak jak w innych rejonach USA. Hoduje się również bydło.Lepiej przedstawia się sytuacja w przypadku przemysłu drzewnego, spożywczego, chemicznego oraz produkcji odzieży.

Grunt pod stanem jest dosyć zasobny w naturalne surowce, takie jak ropa naftowa i gaz ziemny.

Najwazniejszym miastem pod względem administracyjnym jest Jackson. Stolica stanu uzyskała prawa miejskie w 1822 roku. Nazwa nawiązuje do prezydenta Stanów Zjednoczonych Andrew Jacksona. Począwszy od XIX wieku wzrastało jego znaczenie jako ośrodka handlu i przemysłu. Znajdują się tu szkoły wyższe (uniwersytet oraz akademia medyczna). Jest również neoklasycystyczny Stary Kapitol Stanowy oraz międzynarodowe lotnisko na które przylatują linie lotnicze takich przewoźników jak: US Airways, Delta, Continental Airlines, Eagle czy Southwest.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , , , ,

Wypowiedz się!