Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Podwyżki w PolscePodwyżki, podwyżki, ciągłe podwyżki, zdrożała żywność, gaz, prąd, w zasadzie wszystko, szkoda tylko ze nie zdrożały nasze pensje. Branże lotniczą także czekają podwyżki, otóż od 2012 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zamierza podwyższyć opłatę trasową. Jest to koszt ponoszony przez przewoźników za przelot samolotu przez naszą przestrzeń powietrzną. Obecnie kwota ta wynosi 39,46 euro, jednak już w przyszłym roku wzrośnie do około 43 euro. Rzadko kiedy się zdarza by wzroście cen jednocześnie towarzyszył spadek innych. Jak widać w Polsce wszystko jest możliwe, ponieważ PAŻP zamierza obniżyć opłatę terminalową wszystkim liniom lotniczym, które wykonują połączenia do polskich portów, opłata zmaleje z około 1052 zł w tym roku do 813 złotych w roku przyszłym.

Jak na razie są to jedynie propozycje wysunięte przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, do końca tego roku będą one konsultowane, jednak już spotkały się aprobatą Polskich Linii Lotniczych LOT oraz polskich portów lotniczych. Ciekawą informacją jest fakt, że stawki zaproponowane przez PAŻP są najniższe we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Już w tej chwili w innych krajach opłata ta średnio wynosi 52 euro.

Za co pobierana jest opłata terminalowa, głównie za to, że pracownicy PAŻP pomogą przewoźnikowi w lądowaniu oraz starcie samolotu na 11 lotniskach w Polsce w wszystkich dużych miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Bydgoszczy, Katowicach, Wrocławiu. Opłata ta jest jednakowa we wszystkich portach. Natomiast opłata trasowa, to należność po która jest pobierana od przewoźników za przelot przez polską przestrzeń powietrzną. Biorcą jest Centralne Biuro Opłat Trasowych (CRCO) Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol w Brukseli. Jej wzrost jest związany po pierwsze z rosnącym rynkiem połączeń linii lotniczych obejmujących polskie lotniska, po drugie zmienia sposób naliczania kosztów dotyczących działalności służb i usług PAŻP, w wyniku czego koszty zostały przesunięte z opłaty terminalowej na opłatę tarasową.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , , , , , , , ,

Wypowiedz się!