Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Położone na południu skandynawskiego państwa, Bergen zachęca do odwiedzin swoim malowniczym krajobrazem. Zlokalizowane w otoczeniu siedmiu wzgórz i niezwykłych fiordów, doskonale wpisuje się w bajkowe opowieści „za siedmioma górami, za siedmioma lasami…”, znajdziemy prawdziwą magiczną krainę.

Bergen

Pogoń za bajkową krainą ułatwiają nam dwie linie lotnicze, Norwegian i Wizz Air, ta pierwsza kursuje z Krakowa dwa razy w tygodniu, oferują bilety lotnicze w jedną stronę od 200 zł, węgierski przewoźnik startuje między innymi z Katowic i Gdańska, również dwa razy w tygodniu oferując przelot dla jednej osoby nawet za 49 zł.

Bergen zwiedzać można pieszo, nie jest to ogromne miasto, wielu turystów z Polski porównuje je do Krakowa, można też skorzystać z miejskiego transportu w postaci autobusów i tramwajów. Ogromne wrażenie robi również zwiedzanie od strony wody z pokładu wycieczkowych promów.

Turyści najchętniej spacerują po starej hanzatyckiej dzielnicy Bryggen, którą tworzą urokliwe drewniane domy z XVIII wieku, z wąskimi, wyłożonymi drewnem ulicami. Wiele domów posiada specjalne podpory, które chronią je przed zawaleniem. Dzielnica nie bez powodu została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Do dziś Bryggen zachowało swój kupiecki charakter. Wzdłuż portowego wybrzeża ciągną się sklepiki, restauracje, puby, a także muzea i warsztaty artystyczne. A nieco dalej znajdziemy pozostałość, po twierdzy Bergenhus, o wiele skromniejsza jest królewska rezydencja Gamlehaugen.

W sąsiedztwie Bryggen koniecznie musimy odwiedzić targ rybny, gdzie bez problemu kupimy świeże ryby, owoce morza, krabt, a nawet kanapki z mięsem reniferów.

Dla szukających strawy dla duszy polecamy Miejskie Muzeum Sztuki, do odwiedzenia, którego zachęcają ciekawe zbiory, m.in. obrazy Picassa i Edwarda Muncha. Turystów przyciąga również największe w kraju akwarium, gdzie zetkniemy się z krewetkami, fokami a nawet pingwinami.

Panorama Bergen zachwyca najbardziej zatwardziałych, taras widokowy na górze Floyen pozwala zrozumieć, dlaczego miasto nazywane jest bramą do fiordów. Na górę można wejść, lecz jest to spory wyczyn, albo wjechać kolejką zębatą. Z jej szczytu można podziwiać również okoliczne fiordy.

Pamiątką z Bergen z pewnością może być figurka trolla, postać ta jest kultowa w całej Norwegii, jednak nie ma ona nic wspólnego z polskimi, wrocławskimi krasnalami. Główną cechą trolli jest złośliwość i szkodzenie ludziom.

Choć podróż do Bergen nie jest wcale droga, to już ceny na miejscu mogą wyczyścić nasze portfele do zera. Najdroższym elementem zdecydowanie jest nocleg, ceny za dobę w hotelu trzygwiazdkowym rozpoczynają się od 300zł za osobę ze śniadaniem. Obiad dla dwóch osób to koszt 120 zł, zaś za piwo w pubie zapłacimy 45 zł.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , ,

Wypowiedz się!