Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Maleńkie państwo leży w południowo-zachodniej Europie, nie posiada dostępu do morza. Leży w wysokich Pirenejach, które w naturalny sposób oddzielają Andorę od francuskiego sąsiada z północy i od Hiszpanii na południu.

Na mocy konstytucji z 1993 roku Andora jest niezależnym, parlamentarnym i demokratycznym współksięstwem, w którym władzę sprawuje biskup z hiszpańskiego miasta Seo de Urgel oraz prezydent Francji. Władzę ustawodawczą stanowi 28. osobowy parlament, a wykonawczą premier.

Jeszcze w połowie XX wieku Andora liczyła około 20 tys. mieszkańców. Gdy wkroczyły gwałtowne przemiany, pojawili sie inwestorzy, nowe hotele i miejsca pracy struktura demograficzna odwróciła się i Andorczycy zaczęli stanowić we własnym państwie mniejszość.

Obecnie 45% mieszkańców to Hiszpanie. Językiem obowiązującym jest kataloński. Większość ludności skupia się na terenie doliny Envaliry, gdzie znajduje się stolica.

W Andorze tradycyjne zajęcia zostały zmarginalizowane przez turystykę. Mieszkańcy pracują w hotelach, zajmują się obsługą ruchu turystycznego lub trudnią się handlem oraz bankowością.

Centrum gospodarcze stanowi stolica – zaledwie 20 tys. Andorra la Vella, jest ona jedną z 7. parafii z których składa się państwo o powierzchni mniejszej niż Warszawa.

Blisko 80% PKB powstaje z wpływów z turystyki oraz z handlu towarami na które nie jest nakładany podatek lub kwota jest symboliczna. To sprawia, że hotele, motele, pensjonaty i sklepy są odwiedzane co roku przez 9 milionów podróżnych. Turystyce sprzyja również klimat, który w tej części Europy i w tym rejonie można określić jako podzwrotnikowy śródziemnomorski.

Od lat 90. XX wieku wiele firm zakłada w Andorze swoje siedziby korzystając ze statusu raju podatkowego. Andora sprowadza towary o wartośći 10 razy wyższej niż suma produktów eksportowych.

W maleńkim państwie znajdują się obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO. W 2004 roku wpisano na nią Dolinę Madriu-Perafita-Claror. Niezwykłe jest także skupisko blisko 30. doskonale zachowanych kościołów romańskich. Suchy klimat zadbał o to by zbudowane między IX , a XIII wiekiem obiekty zachowały się w znakomitym stanie. Prawie w każdym odnajdziemy oryginalne freski oraz rzeźby stanowiące dowód na to jak wysoki poziom prezentowało kiedyś lokalne rękodzielnictwo.

 

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , ,

Wypowiedz się!