Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Kraków święto MiastaKraków zaprasza wszystkich 1 czerwca na Święto Miasta, które w tym roku potrwa dziewięć dni. Rozpocznie się ono jak zawsze Smoczym Piknikiem Rodzinnym przy Smoczej Jamie na Bulwarach Wiślanych, a zakończy dwiema imprezami: na Kazimierzu na Placu Wolnica Świętem Chleba – Finałem Festiwalu Małopolski Smak i na Rynku Głównym Coca-Cola Cup. Małopolska stolica wg rankingu najlepszych dziesięciu celów podróży do Polski przeprowadzonego przez największą na świecie witrynę turystyczną TripAdvisor znalazła się na zaszczytnym pierwszym miejscu. Tanie loty do Krakowa na tutejszy Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II oferuje sześć tanich linii lotniczych: easyJet, Germanwings, Jet2.com, Norwegian, Ryanair i Wizz Air.

Geneza Święta

Powiązane jest ono z rocznicą otrzymania przez Kraków przywileju lokacyjnego, dzięki któremu miasto intensywnie mogło się rozwijać, a polityczne znaczenie jego też znacznie wzrosło. Na podstawie tego przywileju oprócz określenia praw i obowiązków miasta, zasad handlu i rzemiosła, wytyczony został w 1257 r. Rynek wraz z przylegającymi do niego ulicami. Dziś Kraków to jedno z najważniejszych miast kulturalnych i politycznych naszego kraju. Starówka miasta wraz z dzielnicą żydowską wypełniają po brzegi klimatyczne kawiarnie, puby i sklepy. A wytyczony w XIII w. przez przywilej lokacyjny Rynek Główny jest wciąż żywym przykładem średniowiecznej architektury.

W programie m.in.

Smoczy Piknik Rodzinny trwać będzie pierwsze dwa dni. O godz. 22 1 czerwca zakończy się wielkim plenerowym widowiskiem, na którym zobaczymy unoszące się nad Wisłą gigantycznych rozmiarów smoki. Między jedną a drugą imprezą ok. godz. 12 zobaczyć będzie można tradycyjną intronizację Króla Kurkowego, posłuchać o godz. 16 galowego koncertu muzyki myśliwskiej, a o godz. 20 laureatów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Następnego dnia przemaszeruje w samo południe ulicami Starego Miasta kolorowa parada smoków. W niedzielę 2 czerwca będzie można obejrzeć w magistracie ciekawe wystawy, a o godz. 17 na Rynku Głównym w ramach specjalnej Lekcji Śpiewania będzie można zaśpiewać kilkadziesiąt przebojów z Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Poza tym przez osiem dni Święta Miasta odbywać się będzie na rondzie Mogilskim niezwykłe przedsięwzięcie. Pod hasłem Wyspiański na Mogilskim II będzie się tworzyć w godz. od 9-17, największa kamienna mozaika w Polsce. W kolejne dni prezentowane będą happeningi, spektakle, przejdą też barwne korowody.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , , ,

Wypowiedz się!