Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Zwyczaje wakacyjne PolakówDo pierwszego dzwonka wybrzmiewającego w szkole, pozostał jeszcze miesiąc, my przekazaliśmy obowiązki innym – jest to znak, że wakacje się jeszcze nie skończyły i czas najwyższy zacząć pakować się na wyczekany urlop! Słońce, morza szum, ptaków śpiew, polskie plaże, góry (pogoda sprzyja) lub piramidy – oferta biur podróży oraz nasze możliwości są tak duże, że z pewnością znajdziemy miejsce, by zorganizować relaksujące i wyjątkowe wczasy. Zanim jednak dowiemy się, co Polacy wybrali w tym roku – czy zdecydowali się na Egipt czy może polskie morze? Czy woleli wspinać się na Giewont czy Mount Everest? Ilu Polaków zostało w domu, a ilu podjęło dodatkową pracę lub w ogóle nie wypoczywało? Zobaczmy, co mówią statystyki z poprzednich wakacji. Czy sytuacja ma szansę się powtórzyć?

Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej (skrót: CBOS) przygotowała raport, w którym opisała zwyczaje wakacyjne Polaków, wczasy, urlopy, wycieczki zagraniczne, krajowe i inne. Okazuje się, że prawie połowa Polaków zdecydowała się na dwukrotny wyjazd wypoczynkowy! Dwukrotny oczywiście w ciągu roku, przy czym za wyjazd wypoczynkowy uznawany jest pobyt z minimum jednym noclegiem, liczą się więc też krótkie wypady weekendowe czy te z okazji długiego weekendu. Prawdopodobieństwo dwukrotnego wyjazdu łączy się z wykształceniem badanej jednostki. Im posiada ona wyższe wykształcenie, tym teoretycznie posiada większe szanse na dobre zatrudnienie oraz atrakcyjne zarobki, które z kolei pozwolą jej na częstsze wyjazdy.

Aż 37 % badanych deklaruje, że łączny czas ich wypoczynku w skali roku wyniósł do 7 dni, spadła procentowa ilość osób, których odpoczynek trwał od 1 do 2 tygodni – z 32% do 29%, kolejno: 17% osób wyjechało na maksymalnie 3 tygodnie, 10% na miesiąc, a powyżej 30 dni aż 8% badanych. Być może mówimy tutaj o osobach, które musiały wykorzystać zaległe urlopy z poprzedniego roku? Średnio w 2012r. poza domem spędzaliśmy 15 dni odpoczywając.

Wśród wyjazdów wakacyjnych wyróżnić możemy wyjazdy krótkoterminowe, zajmują one od 2 do maksymalnie 4 dni oraz długoterminowe – powyżej 5 dni. Jak przedstawia się statystyka? 12% badanych zadeklarowało, że wyjeżdża zarówno długoterminowo, jak i krótkoterminowo. 24% osób wyjeżdża tylko na wakacje, które trwają min. 5 dni, a 11% badanych korzysta wyłącznie z pobytów krótkoterminowych. Co więc robi pozostała grupa 54%? Są to osoby niewyjeżdżające w ogóle. Nie oznacza to oczywiście, że jest to grupa która 100% dni pracujących w roku spędza w miejscu pracy. Pamiętajmy, że nasze dziecko może spędzić 2 miesiące na półkoloniach, a my na relaksujących warsztatach jogi, zen lub garncarstwa i fotografii – jeśli jednak wszystkie noce spędzamy w domu, to zliczani jesteśmy do grupy niewyjeżdżających, pomimo tego, że nasz odpoczynek mógł być o wiele bardziej udany niż ten, kogo na wakacjach złapała fatalna pogoda i niskie temperatury.

Wyniki za ten rok pojawią się już we wrześniu, wtedy zobaczymy czy gusta Polaków się zmieniły.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , ,

Wypowiedz się!