Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Eko-hotele to nowy trend w branży hotelarskiej, używanie materiałów pochodzących z recyklingu, oszczędzanie wody, ogrzewanie za pośrednictwem baterii słonecznych, to tylko niektóre z ekologicznych rozwiązań. Aby pokazać wam jak budować i prowadzić hotel zgodnie ze środowiskiem naturalnym przedstawimy kilka przykładów.

Eko-hotele

Pierwszym z nich jest tajski hotel Bangkok Tree House posiadający trzy gwiazdki. Choć miasto nie wygląda na ekologiczne, to Tree House jest wyjątkiem potwierdzającym regułę. Miasto posiada zieloną dzielnicę, będącą naturalnymi płucami miasta. To właśnie tutaj zbudowano ten niezwykły hotel. W obiekcie nie tylko stosuje ekologiczne rozwiązana, to także cała filozofia i szereg akcji dla środowiska naturalnego. Każda rezerwacja pokoju oznacza, że z rzeki Chao Phraya zostanie usuniętych 1kg śmieci. Wiele wyłowionych z wody produktów znajduje nowe zastosowanie w hotelowym ogrodzie. Tree House posiada również swoje uprawy, które wykorzystywane są w tutejszej restauracji. Aby woda z prania ręczników i pościeli nie zatruwała gleby w pralni korzysta się wyłącznie z detergentów ulegających biodegradacji, a pranie wiesza na zewnątrz, aby wyschło na wietrze. Każda żarówka oświetlająca budynek z zewnątrz zasilana jest energią słoneczną oraz wiatrową.

Eko-Filipiny

Środowisko naturalne leży na sercu także właścicielom filipińskiego hotelu Nature’s Village Resort, który leży w pobliżu góry Marapura. Dzięki promowaniu ekologicznego stylu życia oraz wprowadzenia edukacyjnego programu dla gości, który ma na celu uświadomienie im wpływu człowieka, hotel został nominowany do nagrody ASEAN Green Hotel Recognition Award w 2010 roku. Kuchnia hotelu do przyrządzenia potraw z karty menu wykorzystuje organiczne warzywa hodowane w tutejszym ogrodzie. Ozdoby wykorzystane do dekoracji pokoi, restauracji oraz holu pochodzą z materiałów znalezionych w okolicy. Np. lampy w restauracji udekorowane są szklanymi paciorkami.

Hiszpańskie podejście do ekologii

W Europie także coraz częściej pojawiają się ekologiczne hotele, przykładem jest czterogwiazdkowy Hotel Casa Camper w Barcelonie. Jest to nowoczesny obiekt o minimalistycznych wnętrzach, do budowy którego wykorzystano innowacyjne ekologiczne rozwiązania. Ciekawie prezentują się łazienki w pokojach, za których oknami znajduje się „wiszący ogród”, czyli doniczki z roślinami rozwieszone na całej wysokości 18-m ściany. Na próżno szukać tu dywanów, czy wykładzin, to właśnie w nich odkłada się kurz i roztocza, a pościel i łóżka są prane i czyszczone codziennie w naturalnych środkach piorących. Zarówno pokoje, jak i inny pomieszczenia cechuje prostota i porządek.

W celu ochrony naturalnych złóż wód hotel oczyszcza biochemicznie zużytą przez siebie wodę i powtórnie wykorzystuje w toaletach. Natomiast ciepła woda podgrzewana jest ciepłem zgromadzonym w bateriach słonecznych. Goście są też zachęcani do korzystania z ekologicznych środków transportu, takich jak rowery, hotel ma swoją wypożyczalnie.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , ,

Wypowiedz się!