Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/rezerwuj.org.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Dakota PółnocnaW północnej części Stanów Zjednoczonych leży Dakota Północna. Zajmuje teren Wielkich Równin, a rzeźba jej terenu jest w głównie wyżynna. Od zachodniej strony sąsiadem jest stan Montana, od południa Dakota Południowa, wschód to granica z Minnesotą, a północ to teren Kanady.

Bismarck jest stolicą stanu, a największym miastem Fargo. Pierwotnymi mieszkańcami terenów Północnej Dakoty byli Indianie z plemienia Mandanów i Hidatsów. Klimat panujący na terni stanu jest typowo kontynentalny – suchy i ciepły. W miesiącach letnich można cieszyć się prawdziwym latem, a zimą temperatury bywają bardzo niskie.

Najważniejszym miastem w stanie jest Bismarck. Tradycyjnie jest kojarzone z żegluga rzeczną. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest Kapitol Stanu Dakota Północna. Ma 19 pięter i jest nazywany preriowym drapaczem chmur. Stolica liczy niecałe 70.000 mieszkańcówi, posiada lotnisko krajowe, które zapewnia połączenia z USA. Linie lotnicze operujące na tym terenie to przede wszystkim Delta, United i Alaska Airlines.

Niewątpliwymi atrakcjami miasta jest North Dakota Heritage Center, gdzie znajdują się informacje dotyczące Indian zamieszkujących stan oraz Fort Abraham Lincoln State Park z pozostałościami XVII wiecznej wioski Mandanów.

Kolejnym miastem godnym odwiedzenia jest Grand Forks. Leży u zbiegu dwóch rzek: Red i Rd Lake. W 1997 roku dotknęła je katastrofalna powódź, jednak dzięki uporowi mieszkanców udało się je odbudować. W lokalnym Empire Arts Center prężnie działają organizacje związane ze sztuką.

Maleńkie Devils Lake liczy 8 tys. mieszkanćow lecz jest znane z ogromnego jeziora polodowcowego oraz Fortu Totten State Historic Site, gdzie zrekonstruowano bazę armii amerykańskiej.

Największym miastem stanu jest Fargo. Znane jest głównie z przetwórstwa zboża. Do atrakcji jakie oferuje miasto można zaliczyć Plains Art Museum, gdzie prezentowane są wystawy indiańskie i ludowe, Fargo Theatre o funkcji teatru i miejsca pokazów sztuki i starych filmów.

Ostatnim miejscem które warto odwiedzić jest Washburn. Miasteczko nie jest duże, liczy około 2 tys. mieszkanców i leży nad rzeką Missouri.

Atrakcją turystyczną jest ośrodek wypoczynkowy i hotel Lewis and Clark Interpretative Center. Rozpościera się z niego piękny widok na dolinę rzeki Missouri.

Autor: Tomasz Kamiński Google+ Tomasz Kamiński

Tagi: , , , , ,

Wypowiedz się!